5 Alternatif Moda Stili

Alternatif moda tarzları yuccie
Bazı alternatif moda tarzları oldukça rahattır.

Moda, bireysel ifade biçimi olarak modern dünyada özellikle genç kesimin takip ettiği bir aktiviteye dönüşmüş durumda. Alternatif moda terimi de alt kültürlerle yakından ilintili. Grunge, street, goth, steampunk, hipster gibi alt kültürlerin kendilerine has bir giyim tarzı var. Ana akım ticari modadan farklı olarak “alt fashion” kavramı da bu alternatif moda tarzlarını kapsıyor. Genel ahlaki düzene ilgisiz, sosyal yapıya ve sosyal sınıflara pek uymayan, seri üretime ve davranış kısıtlamalarına karşı bir tavır takınan bireylerin tercih ettiği kıyafetler…

Alternatif Kültür Nedir?

Günümüzde birçok alternatif moda seçeneği mevcut, aralarında çok bilinenler de var, keşfedilmeyi bekleyenler de. Her yeni tarz, iletişimin hızlandığı dünyada bir trend haline de gelip bir dönem için popüler olabiliyor, ana akıma karşı bir isyanla başlasalar bile. Alternatif modayı tercih edenlerin çoğu bu giyim tarzına ilham veren kavramlardan bihaber olabilir, hatta sorulsa o değerlere karşı bile çıkabilir. Popülerliğin anlamsız eylemleri…

Alternatif moda tarzları arasında basitçe farklı olanlar olduğu kadar hayli şok edici tarzlar da mevcut. Bu tarz kıyafetleri bilinçli olarak seçenler kim olduklarını söze dökmeden açıkça gösteriyorlar. Niyetleri politik de olabilir, rahatlık da. Alternatif moda akımları ana akım medya tarafından yeni bir popüler tarz dayatmasına karşı bireylerin ne giyeceklerine karar vermelerine olanak sağlıyor.

Seçilebilecek alternatif moda stillerinden bazıları:

Goth

Alternatif Moda Goth tarzı

Goth hareketi 1970’li yıllarda İngiltere’de hayli ivme kazandı. İngiliz rock sahneleri bir goth kültürü yaratmaya başladı, akım oradan Kuzey Amerika’ya yayıldı. Bu kültür tam anlamıyla bir alt kültüre dönüştü.Çok geçmeden ana akım moda endüstrisi de bu potansiyelin farkına vardı.

Yaygın olarak bilinen gotik giysilerin belirli özellikleri var; korseler, soluk makyaj ve koyu renkler-genelde siyah, mendili andıran etek ve tişörtler. Gizem ve egzotiklik bu elbiselere çekici bir güzellik sağlar.

Street/Urban-Kentli sokak

Alternatif Moda Street Urban

Kentli gençler Hip-Hop ve Rhythm and blues müziğiyle uyumlu belli bir görünüşe bürünür. Hazır giyime dokunuşlarla kendi kentlerinin modasını yaratıyorlar. Sokak modası çoğunlukla Afrika kökenli Amerikalıların tercih ettiği bir tarz. Spor kıyafetlerle kullanılan abartılı mücevherler bazen zevksizliğin de ifadesi olabiliyor. Yine de rahatlık ön planda. Kentliliğin havasını da yansıtıyor.

Hipster

 Hipster giyim tarzı

Hipsterlar bisiklet kullanmayı, parklarda piknik yapmayı(mangalı değil), kahve sohbetlerini ve müzik dinlemeyi seven bir topluluk. Giysileri de farklılıkları birleştiren içsel kişiliklerini yansıtıyor, Ana akımlara kesinlikle katılmıyorlar. Bu yaşam tarzı vintage(eski dönemleri yansıtan) stilini benimsiyor, özel kafeler ve bağımsız filmler sosyalleşme için seçenekleri arasında. Skinny jean pantolon hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir gardırop parçasıdır. Erkek hipsterler leg-hugging pants türünü daha çok sever, kadınlar ise tayt ve yüksek bel şortları tercih ederler. Büyük çerçeveli gözlükler gözleri bozuk olmayanlar tarafından bile kullanılır. Gömleklerin üzerinde çeşitli hayvan, orman veya çocuk karakterleri bulunabilir, hoodie’ler(kapüşonlu sivitşört)  de sık kullanılan giysilerdendir. Ekose,çiçek ve dama desenli giysileri bir hipsterın dolabında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Punk Alternatif Moda tarzı

Punk Rock Alternatif tarzı

Punk rockçılar 1950’leri yansıtır. Kot pantolonlar, takılı tişörtler ve motosiklet ceketleri asıl kıyafetlerdir. Aksesuarlar olabildiğince yaratıcıdır. Tam bir “bana bulaşma” tarzı. Metal kafatasları, gümüş yılanlar, dama ve parlak renkler… Bu serseriler kural tanımaz, kendilerini ifade etmek için engel tanımazlar.

Steampunk

Steam Punk kıyafetler

Steampunk moda, tanımlanabilen bir görünümü ifade etmez, giysiyi giyen birey için içerdiği anlam önemlidir. Victoria tarzı ve fütüristik unsurlar yeniden harmanlanır ve birleştirilir. Victorien korseler, şapkalar, etekler, bluzlar… Biraz hayal gücü ile yeni tarzlar inşa edilir.

Grunge-Alternatif Moda ve Rahatlık

Grunge alternatif giyim tarzı

Seattle 90’lar… Courtney Love ve Kurt Cobain… Kaygılı gençlik… Oduncu gömlekleri, hırkalar, büyük boy etekler… Grunge kıyafetleri tamamen rahattır. Bazen giyilen bir tulum fırça darbeleriyle bir resme dönüşebilir. Akıllı telefonlarından önceki son çıkış dönemleri. İçimizde kalan son sevgi kırıntılarının yok olmaya başladığı dönem, bir yüzyılın sonu, karanlık geleceğin başlangıcı.

10 Alternatif Yaşam Tarzı

Toplumların alternatif olarak gördüğü şeyler de zaman içinde değişir. Ana akım moda zaten sürekli bir değişim içerisindedir. Alt kültürlerin benimsediği moda tarzları zaman zaman popüler oldular. Yüksek moda defilelerinde bile kendilerine yer buldular, sonra da daha az ilgi çekmeye başladılar. Alternatif modanın en çekici özelliği ise, ana akımdan farklı olarak çıkış etkilerinin hiç değişmemesidir. Eğer bir alt kültürün yaşam tarzını takdir ederseniz, bu tarzda giyinmeye devam edersiniz, popüler olup olmaması umurunuzda olmaz.

Yorum Yazınız