Alternatif Gezi Rehberi-Yurt Dışı Seyahati İçin 10 Öneri

alternatif gezi seyahat rehberi

Alternatif Gezi bir tür anti-turizm olarak gelişen yükselen bir eğilim. Bu kavramın arkasındaki motivasyon, kitle turizmine bir alternatif bulmak ve anlamlı seyahat etmenin yollarını aramak. Mısır’a ya da İtalya’ya yapılan her şey dahil paket turlar gözlerinizin önüne yeni şeyler getirebilir ama ne o ülkeyi tanımanıza ne de ruhunuzu doyurmaya yetmez. İşte alternatif rotalar ve yerler arayanlar, bir dünya vatandaşı olmak isteyenler için farklı seçenekler, Alternatif Gezi önerileri:

1- Gönüllü Olun, Dünyayı daha iyi bir yer yapın

Yurtdışında gönüllü olmak inanılmaz bir deneyim fırsatıdır. Dünyada katkınızı bekleyen çok sayıda örgüt ve topluluk var. Yaptığınız işler için genelde bir ödeme yapılmıyor, ancak gönüllülük programları bütün hayatınız boyunca yapamayacağınız bir seyahati yapmanıza ve zenginleştirici bir deneyim kazanmanıza yardım ediyor.

Bazı aracı şirketler bu alanda bile iş fikirleri geliştirmeye başladılar, dikkat! Gönüllülük denilince gönüllü kişilerle yerel topluluklar arasında bir hizmet ağı oluşturan STK’lar anlaşılmalı. Aracı kuruluşlar ise masraflar, konaklama yeri ve yemek için bir ücret talep ederler. Para ödemeye niyetiniz yokse STK’larla doğrudan iletişime geçmeli ve becerilerinizi belirtmelisiniz. Size ücretsiz barınma ve yemek sunacak uluslararası STK’lar bulunuyor, hatta bazıları cep harçlığı bile veriyorlar.

Aslında bu tür STK’ların sayıları hiç de az değil, yeryüzünde binlerce proje ve organizasyon var. Alternatif Gezi için bulunmaz nimetler.

Avrupa Gönüllü Hizmeti-Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen seçkin bir program. Projelerin çoğu Avrupa ülkelerinde. Afrika, Latin Amerika ve Asya’da da projeler bulmak mümkün.

Habitat for Humanity-Gelişmekte olan ülkelerde evler ve topluluklar inşa etmeyi amaçlayan projeler bulunuyor. Ev inşa etmek ve tadilat, felaket alanlarına yardım, sürdürülebilir konutlar ve mikro finans faliyetleri arasında yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Gönüllüleri– Dünya çapındaki kalkınma projeleri(Ofislerinde ve Saha birimlerinde)

Sınır Tanımayan Doktorlar-Sadece tıp eğitimi almış kişiler değil ihtiyaç duyulan herhangi bir nitelikte olan kişiler de programa katılabilir.

World Wide Volunteering-Gönüllülük fırsatları için veritabanı.

2- Alternatif Gezi-Organik Tarım Fırsatları

WWOOF(World Wide Oppurtunities on Organic Farms) gönüllüleri ve organik çiftçileri birbirine bağlayan dünya çapında bir hareket. Gönüllüler zaman ve emek harcıyor, ev sahipleri çiftçiler konaklama, yiyecek ve yeni beceriler kazanma fırsatını onlara sunuyor.

Bu organizasyondaki tüm görevler tarımla ilgili değil. Boyama ve tadilatlar, bu tarz görevler de olabilir. Gönüllüler günde 4-6 saat çalışıyor, geri kalan zamanlarda doğanın ve organik yiyeceklerin tadını çıkarıyor.

Fransa’da şarap yapmayı öğrenebilirsiniz ya da İtalya’da peynir… Kosta Rika’da ananas hasadı yapma şansınız bile var!

Sürdürülebilir kültür yaklaşımı Permakültür hakkında bilgi öğrenmek ister misiniz: Permakültür Nedir?

İşe Yarayan Linkler:

World Wide Opportunities on Organic Farms

How WWOOFing works

3- Yoga ve Meditasyon-Alternatif Gezi ve İnziva

Alternatif Gezi Yoga ve Meditasyon
Alternatif Gezi seçenekleri arasında yoga rahatlatıcı bir alternatif

Seyahat etmek sadece yeni ülkeleri ve yeni kültürleri keşfetmenin bir yolu değil, her şeyden önce içsel dünyanızı keşfetmenin de bir yolu. Gittiğimiz yerlerde sürekli sihirli bir şeyler ararız. Yolculuklar, gerçek arayışınızı ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Zihninizi berraklaştırır, evinize yeni biri olarak huzur içinde dönersiniz.

Kişisel ve ruhsal gelişim peşindeyseniz, yoga ve meditasyon inzivaları iyi bir seçenek. Çok zorlanmamak için bu inzivanın tipini, seviyesini ve yoğunluğunu doğru seçmek önemlidir. Neye ihtiyacınız var? Bir dikkat konsantrasyonu meditasyonu tatili, Vipassana sessizlik inzivası, güçlü bir yoga eğitimi? Ne beklediğinize karar verin. Dönüşüm ve kendinizi keşif için çaba sarf edin.

Bir göz atın:

10 Tips for Choosing a Yoga Retreat

Yoga Meditation Retreats database

4- Yurtdışı Dil Kursları

İspanyolca en iyi İspanya’da öğrenilir ve İngilizce’den sonra en yaygın dildir.

Ülkeleri keşfederken yerel halkla iletişime geçebilme şansı dil becerilerinizi hızla geliştirmenizi sağlar. Tatilinizde yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız ve yerel halkla konuşabilmeyi arzuluyorsanız o ülkede bir süre yaşayın ve iyi bir dil kursu eğitimi alın.

Faydalı Linkler:

Learn Spanish in Spain and Latin America

32 Language Schools in France

5- Ev oturması gezisi-House Sitting deneyimleri

Alternatif tatil arasında Housesitting de bulunuyor.
House-sitting Avustral ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde hayli revaçta

Hayvanları sevdiğiniz kesin! Aksi halde çok tepki alırsınız. Ecnebilerin House Sitting dedikleri olay biraz bu sevgiyle alakalı. Kitle turizmine gönül veren tatil insanları evlerinden ayrıldıklarında siz onların evlerine ve evcil hayvanlarına göz kulak olursunuz. Ücretsiz konaklama, cep harçlığı…

Özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’yı görmek istiyorsanız House Sitting iyi bir seçenek ve bu konsept diğer ülkelerde de gelişiyor.

Faydalı linkler aşağıda:

The Complete Guide to House Sitting

Trusted House Sitters

6- Au-Pair Programları

Başkasının çocuklarına bakmak hem güç bir iş hem de eğlenceli olabiliyor. Çocuklarla zaman geçirmekten hoşlananlar Au-Pair programlarına katılarak yurtdışında yaşama imkanına kavuşabilir. Yabancı dil becerileri geliştirebilmek, gidilen ülkenin kültürü hakkında deneyimler kazanmak için eşsiz bir fırsat.

17 Reasons To Be An Au Pair At Least Once

Is Being an Au Pair Abroad Right for You?

7- Gezi Gemisinde ya da Yatta Tayfa Olmak

Alternatif Gezi yatda ve gezi teknesinde tayfa olmak
Alternatif tatilinizi tayfa olarak yapabilirsiniz

Açık sularda maceraya katılın. 

Korkutucu gelse de oldukça heyecanlı ve zevkli olabilir. Bir yat mürettebatı olmak için gerçek bir denizci olmanıza gerek yok, denizcilik bilgisi de istemiyor. Sadece sağlam bir mide yeterli! Özel bir yatta ya da bir gezi gemisinde yapılabilecek onlarca farklı iş var.

Crew Seekers

Cruise Ship Jobs

8- Dalış Eğitmeni Olun

Dalış eğitmenliği alternatifi
Dalış eğitmenliği alternatif gezi için iyi ve kazançlı bir iş

Uzakdoğu’yu görmek mi istiyorsunuz? Egzotik konseptli otelleri veya seks turizmi merkezlerini boşverin. Dalış eğitmeni olmak ciddi kazançlar sağlıyor. Bir dalış uzmanı sertifikası ile dünyanın herhangi bir yerinde bir dalış eğitmeni olabilirsiniz.

Eğitmen olmak için para ve zaman harcamanız gerek. Dalış eğitmeni kursları 600-700 dolar civarında olabiliyor. Eğitmen olunduğunda sahip olacağınız öğrenci sayısına göre komisyonlar ödeniyor. Bu da Güney Doğu Asya ülkelerinde yaşamak için fazlasıyla yeterli bir miktar.

Denize ve deniz ürünlerine meraklıysanız hayli geniş iş imkanları sunan bir seçenek.


PADI – Professional Association of Diving Instructors

How long does it take to become a scuba instructor?

9-Animatör Olun

Sıcak bir ülkede, lüks bir tesiste bir hafta tatil yapmak sizin için imkansız olabilir. Oraya bir de personel kapısından girmeyi deneyin.

Yeryüzüne serpilmiş tatil köyleri, farklı diller bilen uluslararası elemanları işe alıyor.

Animasyon ekibinin üyesi olarak, otel misafirlerini spor etkinliklerine ve eğlenceye teşvik etmeniz gerekir. Havuz oyunları, plaj oyunları, su topu, aerobik vs. gibi etkinlikler organize etmelisiniz. Girişken biriyseniz, hem işi hem de eğlenceyi bir arada çıkarabilirsiniz. Kaprisli müşterileri memnun edebilirseniz.

Stage Pool resort jobs portal

How to Become a Hotel Animator

10- Alternatif Gezi-Efsanevi bir rotayı takip edin

Alternatif Gezi efsanevi rotalar
Bazı rotalar efsanevi olabilir

Kendinize bir kahraman gezgin seçin ve onun rotasını izleyin ya da tarihi yolları takip edin. Marco Polo, Vasco da Gama, Kaptan James Cook ya da diğerleri.

Tarihi İpek ve Baharat yolları, Afrika’nın savanları, Amazon’un ormanları, Hippie Yolu, Özgürlük Yolu Birleşik Devletler’deki  Route 66, Che’nin Motorsiklet Günlüğü’ndeki gittiği yerler…

Destansı yollardan geçerek kendinizi bir kahraman gibi hissedin ve zamane kaşifi olun.


The Silk and Spice Routes

The Hippie Trail

Camino de Santiago Route

Aslında:

“İyi bir gezginin ne sabit planları ne de bir yere varmaya niyeti vardır.”

Lao Tzu

Okuduğunuz için teşekkürler!

Bizi Facebook‘ta takip eder misiniz? Ya Twitter‘da?

Yorum Yazınız