10 Alternatif Yaşam Biçimi

10 Alternatif Yaşam Biçimi Gökkuşağı Ailesi
Gökkuşağı Aileleri 10 Alternatif Yaşam biçiminden en renklisi

Yaşadığımız yüzyıl depresyon ve stres yüzyılı. Sabah 9 Akşam 5 mesaisinden bunalmayan yok. Modern toplumun çarklarında aşınan dişliler gibiyiz. Bu yaşam tarzına sırtınızı dönüp alternatif yaşam biçimlerini merak ediyorsanız yeryüzünde birçok seçenek mevcut. İnzivaya çekilebilirsiniz, karavanla bir yolculuğa çıkabilirsiniz, size benzeyen insanlarla komün yaşamı kurabilirsiniz. İşte alternatif bir yaşam tarzı yaşamanın 10 yolu:

1- Komünler ve Tapınaklar

Her şeyi geride mi bırakmak istiyorsunuz? Komünler(ortaklaşa üretim ve tüketim yaşam toplulukları) ve ruhani tapınaklar bunun için biçilmiş kaftan. Budist tapınakları dünyanın dört bir yanından gelen misafirlere hoşgörü ile yaklaşıyor ve kapılarını açıyor. Verilen görevleri yaparsanız hayatınızın sonuna kadar o tapınaklarda kalabilirsiniz. Yoga ve meditasyon merakınız varsa ilginç teknikleri öğrenmenin tam yeri. Komünlerde de ortak üretim katılıp tüm temel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

2-İnziva merkezleri

İnziva merkezleri çoğu zaman ücretli ve pahalı ama personel olarak da buralara girebilirsiniz. Metropollerin karmaşasından kurtulmak için iyi bir seçenek. Sağlıklı yaşamak için ve türlü etkinliklerde bulunmak için çoğu insan bu konforlu alanları tercih ediyor.

3-Karavan Parkları

Aslında bu seçenek daha da alternatif bir yol. Şehirlerin keşmekeşinden kaçmanın ve doğayla bütünleşmenin farklı bir çeşidi. Bir karavanda yaşamak konfordan ziyade arayışa odaklanmanın artılarını getiriyor. Üstelik topluluk ruhuna daha da uygun ve daha az masraflı.

4-Gökkuşağı Aileleri

Gerçekten bir alternatif yaşam biçimi peşinde misiniz? 1960 ruhunu yaşatan Gökkuşağı Ailelerine katılmayı deneyin. Hippi yaşam tarzını yaşamak için birebirler. Buralarda yaşayanlar gerçekten özgür insanlar, sistemle tüm bağlarını koparmışlar. Her akşam kamp ateşi etrafında barış şarkıları söylüyorlar. Egemen kültüre gerçek bir alternatifler, alternatif bir kültür yaratıyorlar.

Alternatif Kültür nedir?

5-Karavan ve motorsiklet turu

Açık yolun cazibesine kapılırsanız yaşayabileceğiniz farklı bir deneyim. Karavanlar ya da motorsikletinizle bilmediğiniz yerlere uzun bir yolculuğa çıkabilir, yol üstündeki küçük şehirlerde, kasabalarda bir süre yaşayabilir, bir sürü yeni insan tanıyıp iyi dostluklar kurabilirsiniz. Yol bitip geriye baktığınızda bir çok farklı yaşama tanık olduğunuzu ve farklılıkların ne kadar değerli olduğunu keşfedebilirsiniz.

6-Çiftçi olmak

Şehirde sağlıksız besleniyoruz, doğru. Organik ürünler de hayli pahalı. Üretimin kaynağına ulaşmaya ne dersiniz? Salt tüketici değil üretici de olabilirsiniz. Hasat mevsimlerinde organik tarım çiftlikleri iş gücüne ihtiyaç duyar. Rutin ofis işlerinden sıkıldıysanız, temiz havada ter dökmek iyi gelecektir.

7-Kooperatif Konutları

Tüketim toplumunda herkes havuzlu villalar, rezidanslar, lüks konutlar peşinde. Şehirden uzaklaşmak istemiyorsanız ve ev satın almak ya da kiralamak için yüksek bir geliriniz yoksa kooperatif evlerini deneyin. Bir topluluk ortamında bütün masraflarınızı paylaşabilirsiniz. Yurtdışında yaşamanın ucuz bir yolu.

8-Uzak köyler ve topluluklar

Yeni kıtalar, çok farklı kültürler mi tanımak istiyorsunuz? Afrika’da, Latin Amerika’da ya da Okyanusya’da… Bir kabileye katılın, eğer sizi aralarına alırlarsa bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamış olursunuz. Zaman yavaş akmaya başlar, modern dünyadaki bir çok şeyin ne kadar anlamsız kaldığını anlarsınız. Kendine yeterli bir toplulukta gerçek emeğin değerini kavrayabilirsiniz. Gerçek bir alternatif yaşam biçimi.

9-Kasıtlı topluluklar

Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Belirli bir amaç için yaşam tarzlarını planlayan topluluklardır. Dini ya da laik olabilirler. Yeryüzünde farklı tutkulara ve ilgi alanlarına sahip binlerce kasıtlı topluluk var. İlginize göre seçtiğiniz bir topluluğa başvurup o toplumun yaşam kurallarına adapte olabilirsiniz. Nudistler, dini topluluklar, dünya dışı yaşamı araştıranlar… Ne isterseniz var!

Alternatif Yaşam Biçimleri

10-Sağlık ve Yardım Gönüllüleri

Bir sağlık ya da yardım gönüllüsü olup sadece kendi hayatınızı değil başkalarının hayatlarını da değiştirebilirsiniz. Dünyadaki yoksul insanlara yardım etmenin huzurunu yaşayabilirsiniz. Sizin kadar şanslı olmayanlara. Kapitalist dünyanın yarattığı yıkımın gerçek yüzünü görmenin de belki de tek yolu. Zor koşullarda birinin hayatını kurtarmaya çalışmak evde oturup televizyon izlemekten daha insancıl bir eylem. 

Sizce bu yaşam 10 alternatif yaşam tarzından hangisi daha alternatif? Lütfen aşağıdaki yorum kısmına bir yorum yazın, tartışalım.

Yorum Yazınız