Velhasıl-Ercan Kesal- Son kitabı

Ercan Kesal son kitabı velhasıl

Alternatif Kültür size yeni kitaplar hakkında eleştiriler sunmaya devam ediyor. Bu yazının konusu Ercan Kesal’in son kitabı Velhasıl.

“Edebiyatın konusu, insanların ortak değerleridir. Acı, keder, çoşku, hüzün, aşk, hayal kırıklığı, kıskançlık vs. İnsan var oldukça öykü de, şiir de, roman da va olacaktır kuşkusuz. Okumak ve yazmak terapötik bir şeydir çünkü. Yaralı ruhlarımızı iyileştirir.”

Ercan Kesal’in ilk kitabı “Peri Gazozu”nu elime aldığımda zor günlerden geçiyordum. Annem kısmi felç geçirip on gün hastanede kalmış, gücü tükenmiş, konuşması peltekleşmiş, ruhu dünyaya küsmüş bir haldeydi. Onun acısını hafifletecek bir yol arıyordum. Elektriklerin kesildiği bir gece pilli ışıldağı bir kenara koyup uzun, beyaz mumlardan birini yaktım, anacığımın yanı başına oturup kitaptaki anlatıları ona okumaya başladım.
DESTEK OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Titrek mum alevinin altında ilk öyküyü bitirdiğimde bir süre sustum. Annem hemen “devam et,” diye zorlukla mırıldandı. Gözlerinde beliren feri görünce okumaya devam ettim. Farkına varamadan kitabı yarılamıştım, ne dilim yoruluyordu ne de zihnim. Yine de annemin sesimden rahatsız olabileceğini düşünüp soluklandım. Annem yatağında doğruldu, sırtını yastığa verdi ve derin bir iç çekti.

Ona “Nasıl?” diye sordum.

“Güzel,” diyebildi.

Ve ekledi: “Acıklı ama güzel.”

Elektrikler gelse de anahtarı kapadım, mumu söndürmedim ve bütün gece kitabı yüksek sesle okudum. Ercan Kesal’in satırları ilkokul mezunu bir anneye de üniversite okumuş oğula da aynı duyguyu ustalıkla geçiriyordu.

Yaralı ruhlarımıza hünerle dokunuyordu.

Velhasıl

Kesal’in son kitabı “Velhasıl” aynı çizgide bize bir minnet, sevgi ve saygı hasılatı sunuyor. Yirmi yılı aşan yazarlık deneyimini renkli bir seçkiyle okurlarına sunuyor.

İki ana başlıkta hayata, acılara, umutlara dair yazılar…

Ercan Kesal ilk bölümde Edebiyat, Sinema, Yazmak üzerine olan yazılarını bir araya getirmiş, ikinci bölüm Yaşayıp Giderken başlığıyla isimlendirilmiş. Yazarın çeşitli gazete, dergi ve konuşmalarından oluşan anlatılar “zamansız” olarak rahatlıkla tanımlanabilir. Sonuna atılan tarihleri görmezseniz “şu anda kaleme alınıyor” hissini ve zevkini alabilirsiniz. Her biri samimi, hünerli, alçakgönüllü bir bilgelik taşıyor.

Dünyaya her zaman, sevilen değil de seven bir insanın gözüyle bakarız.

“Bir kuşun yarası kadar derin yaramı son bir öpüşle dağlayıp, dağlı çiçeklerle örülü bir bahçenin kenarında dursam yine hayaller kurarım.

Mutlaka kurarım.”

Ercan Kesal bize sadece “iç çektiren” anlar aktarmıyor, hayata dair gözlemlerini, fikirlerini de bizlerle paylaşıyor. Hep umutlu; edebiyattan, sinemadan, yazı yazarak ve illa ki okuyarak “zamanın köhne ruhuna” direnme gayretinden…

Tarkovski’nin sözünü kulağımıza küpe ediyor; “Ancak kendini kurtarabildiğinde diğerlerini kurtarabilirsin.” Ve bir diğer yazısında cesur olmamız gerektiğini hatırlatıyor:

“Edebiyatın verdiği cesaret, başka bir gerçeklik mümkün değilmiş gibi dayatılan ve giderek alıştırıldığımız despotik düzene ve onun kurumlarına karşı bir itiraza dönüşebilir. Bu da utancımızdan ya da bu utanca ortak olma ayıbından kurtulmakla ilgili iyi bir başlangıç demektir.”

Kesal, bize yine başladığımız zaman ara vermeden bütün gece okumak istediğimiz, geçmişin sıkıntısından ve geleceğin endişelerinden uzaklaşıp “şimdiki anın” farkına varmamıza yol açan, belirsizlik duvarlarıyla örülü bir labirentin içinde umutla ilerlememize yardım eden bir anılar yumağı hediye ediyor.

Tüm ümitlerin tükendiği anda, bir mumun narin ve ürkek ışığı altında bile insan kalmamızı, başımızı öne eğmememizi öğütleyen küçük hikayeler, anekdotlar, ayrıntılar…

“Bizim dermanımız, yine derdimizden başkası değil.”

Güzel… Acıklı ama çok güzel!

Ercan Kesal hakkında sitemizdeki yazılar:

Peri Gazozu

Yalnız Kuşun Yazgısı

Sinema ve Bellek

Velhasıl-Ürün Bilgileri

  • Kağıt Kapak: 179 sayfa
  • Yayıncı: İletişim Yayınları; 1. baskı (9 Ekim 2019)
  • Dil: Türkçe
  • ISBN-10: 9750527496
  • ISBN-13: 978-9750527494

Nereden ulaşırım?

Amazon Türkiye

İdefix

D&R

Ercan Kesal’in diğer kitapları/İletişim

Ercan Kesal Eserleri

Yorum Yazınız