Peri Gazozu-Ercan Kesal’in ilk kitabı

Peri Gazozu Ercan Kesal’in ilk kitabı. En iyi kitaplar listemizde yer alıyor.

“Şimdi bir türlü sığamayıp, delice bir kavgaya tutuştuğumuz, adına Anadolu denen şu kadim topraklarda, binlerce yıl önce hüküm sürmüş, bir Hitit kralının oğullarına bıraktığı vasiyete bakın isterseniz:’Öldüğümde beni, usülunce yıkayın, göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın.’ Bu kadar.”

Peri Gazozu, hekim, oyuncu, yazar, senarist, yönetmen Ercan Kesal’in ilk kitabı. Temelinde Kesal’in Radikal ve Birgün gazetelerinde yazdığı güncel hikayeler ve denemeler var. Bozkır hekimliğinin getirdiği tecrübeyle yazarın Anadolu insanına, babasıyla ilişkilerine, kendi benliğine, en önemlisi yaşadığı coğrafyaya ve zamana keskin ve dokunaklı bakışı satır aralarında hemen hissediliyor. Anlatılar ağdali bir edebi dille değil, adeta kameranın bakış açısını yansıtan sadelik ve etkileyicilikle kaleme alınmış.

Ercan Kesal yaşanmış anları zihninde mühürlüyor, apaçık ortaya koyuyor, görünenin arkasındaki duyguyu da sezdirmeden ön plana çıkarıyor. Kısa anlatıları bitirdiğinizde durup tekrar başa dönme, hikayeyi yeniden okuma isteğine engel olamıyorsunuz. Dildeki gerçekçilik her satıra yaşanmışlık izlenimi veriyor. Kuşkusuz salt bir özgeçmiş öyküleri değil yazılanlar ama Ercan Kesal bir kısa film kurgusu titizliğinde kelimeleri ilmek ilmek örüp düğümleri sağlam atarak bize başucumuzdan ayıramayacağımız bir kitabı okurlarına hediye ediyor.

Kesal, babasıyla yaşadıklarını, onunla çatışmalarını, sonra uzlaşmasını, en nihayetinde onu anlamasını adeta bir alt metin olarak öykülerine sindiriyor. Bu, Anadolu bozkırında başlayan, ülkenin en büyük metropolüne taşınan, Anadolu coğrafyasında yaşanan kuşaklar arası görüş farklılıklarının izlerini yansıtan bir süreç. Yerel görünmesine karşın evrensel bir tema. 


Yerellik, Kozmopolitlik, Evrensellik

Tıpkı sanatçının hekimlik yaptığı dönemde bir gece yaşadığı “arayış”tan filizlenen, senaristlerinden biri olduğu “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminde olduğu gibi. O senaryodaki bakış açısında Ercan Kesal’in gözlemciliği etkin. Bozkırın ortasında sıkşmış insanların birbirleriyle, bürokrasiyle, hantal ve devasa bir aygıt olan devletin adalet ve kolluk anlayışıyla, geçmişteki ilişkileriyle yüzleşmeleri bambaşka diyarlardaki seyirciyi de etkileyebiliyor. Peri Gazozu’nda gezinen gözler de hiç olmadıkları bir yerde, hiç yaşamayacakları olaylar karşısında kelimelerin canlı ruhunu hissedebiliyor. Yazar anlatısının evrenini başarıyla kurup bize sunabiliyor.

Bir haiku misali; ölçülü, anı yakalayan, sona erdiğinde zihnimizi açıp hem duygulandıran hem de üzerinde uzun uzun düşündüğümüz anlatılar.

Kesal, alışmaya direnen bir hekimin gözüyle hayat parçalarını, sohbet makamında dillendiriyor.

“Vicdanımız kuruyor. Babalarını erken kaybetmiş yetim çocukların masum başlarını koyacakları göğüsler çoktan çöktü, farkında mısınız? Göğüs çöktükçe zulüm tepemizde kalıyor. Kavisli ve dolaşık geçmişimizse, bozuk düzenimizin telleri olmuş. Duyduğumuz şeyler bu yüzden içli ve bu kadar derinden geliyor.”

PERİ GAZOZU

Ürün Bilgileri

  • Kağıt Kapak: 198 sayfa
  • Yayıncı: İletişim Yayınları; Facsimile. baskı (3 Temmuz 2013)
  • Dil: Türkçe
  • ISBN-10: 9750512014
  • ISBN-13: 978-9750512018
  • Ürün Boyutları: 13,1 x 1,5 x 19,5 cm

Nereden ulaşırım?

Amazon Türkiye

İdefix

D&R

Yorum Yazınız