Boyun Eğme-Bir Levent Üzümcü kitabı

Levent Üzümcü’nün “Boyun Eğme” kitabı çeşitli dergi ve gazetelere yazdığı yazılardan, ilk kez gün yüzüne çıkan denemelerinden oluşuyor.

1980 yılı sonbaharıydı. Askeri darbenin birkaç hafta sonrası, mahallede oyun oynarken , işten eve dönen babam beni görüp yanıma geldi. Dedi ki:’Oğlum, tanımadığın birileri gelir de babanın adı ne, nerede oturuyorsun derlerse hiçbir şey söyleme.’

80 darbesi Türk solu üzerinden bir silindir gibi geçti. Böylesine kurak bir coğrafyada yetişmesi çok zor olan sol düşünce, 80 darbesinden sonra kendini bir daha toparlayamadı. 80’ler bizim için, gencecik insanların, mahkeme kararıyla yaşlarının büyütülüp, asıldığı bir askeri cuntanın onulmaz yaraları demektir(…)

Yıl oldu 2013.

Gezi Parkı direnişinin ardından, sosyal medyayı etkin kullanımımızı baltalamak isteyen, tırnak içinde “demokrasi aşığı” yöneticilerimiz, kendi siyasi akımlarını destekleyen kitleleri bilgisayar başına koyup, aklı fikri vicdanı hür olan bizlere karşı, saldırtmaya başladılar. Sistemli bir şekilde parti eliyle koordine edilen kişilerin küfürleri, itibarsızlaştırma çabaları ve tehditleriyle yaşamaya çalışıyoruz.

1980’den beri dünya çok değişti. Ben ise geçen yaz sokağa oynamaya çıkan oğlum Ada’ya dedim ki, ‘Oğlum birileri gelip de baban kim diye sorarsa…’

Levent Üzümcü-Sosyalist Enternasyonal Konuşması’ndan bölümler

Levent Üzümcü ilk kitabı

Levent Üzümcü’nün “Boyun Eğme” kitabı çeşitli dergi ve gazetelere yazdığı yazılardan, ilk kez gün yüzüne çıkan denemelerinden oluşuyor.
DESTEK OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Üzümcü, sosyoloji, tarih, psikoloji, antropoloji, siyaset gibi bilimlerin sanat tarafından nasıl yorumlandığını irdelediği yazılarında samimi bir dil yakalayıp okuyucusuna yer yer eğlenceli örnekler de sunuyor.

Kitapta oyuncunun Şehir Tiyatroları’ndan atılmasına neden olduğu iddia edilen bir röportajı ve Sosyalist Enternasyonal’deki konuşmasının tam metni de bulunuyor.

Levent Üzümcü Oyunu Anlatılan Senin Hikayendir.

Üç yıl önce, 2016’da yayımlanan eserdeki yazılar tazeliğini koruyor, zira gökyüzünün altındaki her şey değişse de ülkenin siyasi atmosferi zamanda mühürlenmiş gibi. Sanatla uğraşanlar düşüncelerini açıklamaktan ya çekiniyor ya da söylediklerine kıymet verecek bir medya pek bulunmuyor. “Sıradan vatandaş” ise günlük telaşesi içinde olumsuzlukları fark etse de konuşmamayı tercih ediyor. Bu kadar sessizlik ya da tek seslilik ülkenin üstünde  bir “Suskunluk Sarmalı”nın dolaşmasına yol açıyor.

Levent Üzümcü bu sarmalı geriletmeyi amaçlayan bir düşünce insanı. Parlak spot ışıklarının büyüsüne kapılmamış, oyunculuğu kendi hayat felsefesiyle harmanlayan, kafa yoran, söyleyen, yazan ve cesaretle kelimelerinin altını çizen günümüzün tanıdığı.


Kendi deyişiyle yaşananları tarihe bir not düşmek için kaleme almış, savunmasını okurlarıyla paylaşmış, muktedirlerin gözünde bir “olağan şüpheli”. Üzümcü davasında adaletin nasıl çarpık işlediği gözler önüne seriliyor.

Levent Üzümcü pes etmiyor, ona bu kitabı yazdıran”kötülüğün bir gün bitmesi umudunu” her şeye rağmen kaybetmiyor.

“Ne yapmalıyız? Her şeyin sonuna gelmişiz gibi bir hali var çoğunuzun. Oysa ki herşey daha yeni başlıyor. Laftan, kaygılanmaktan, serzenişte bulunmaktan daha çok, çalışmaya ve sahada mücadele etmeye ihtiyacımız var. En önemlisi de sizin gibi aydınlık yarınlara inanmış vicdanlı insanların varlığını daha çok hissetmeye…

Gücünüzün farkında olun. Demokrasi beden ağırlığı üstüne yürüyor ama akıl ağırlığı çok daha etkilidir. Bir başkası yok, sadece siz varsınız. Lütfen yılmayın, lütfen boyun eğmeyin!”

www.leventuzumcu.com

BOYUN EĞME

Ürün Bilgileri

  • Kağıt Kapak: 174 sayfa
  • Yayıncı: İnkılap Kitabevi; Facsimile. baskı (5 Ocak 2018)
  • Dil: Türkçe
  • ISBN-10: 9751038510
  • ISBN-13: 978-9751038517
  • Ürün Boyutları: 13,9 x 1,5 x 21,4 cm

Nereden ulaşırım?

Amazon Türkiye

İdefix

D&R

Yorum Yazınız