Gerçek Suç Hikayeleri-Zodiac Katili

zodiac katili

4 Temmuz 1969. Bağımsızlık Günü’nde Michael Mageau heyecanlıydı. San Francisco Körfezi havai fişeklerle aydınlanıyordu ve Michael 22 yaşındaki güzel Darlene Ferrin ile buluşacaktı. Çift Vallejo’daki Blue Rock Spring’te Darlene’nin aracının içinde otururken bir araç yanlarına yaklaştı. Meçhul kişi onların arabasına bir meşale fırlattı ve genç aşıklara ateş etmeye başladı. Genç kız oracıkta ölmüştü, Michael hayata tutundu.

Vallejo polis departmanı telefonu çağrıya cevap verdiğinde zanlı serinkanlıydı.

“Bir cinayet bildirmek istiyorum. Columbus Parkway’den 1 mil doğuya giderseniz kahverengi bir aracın içinde çocukları bulacaksınız. 9 mm Luger ile vuruldular. Güle güle.”

31 Temmuz’a kadar davada bir gelişme olmadı. O gün San Francisco Chronicle, San Francisco Examiner ve Vallejo Times-Herald’a mesajlar geldi. Eğer şifreler gazetelerin ön sayfalarında yayınlanmazsa, cinayetler devam edecekti. Mesajı yollayan kişi Ferrin cinayetini ve Aralık 1968’de Vallejo’da işlenen, aynı modus operandiye sahip bir diğer çift cinayetini üstleniyordu.

Gazeteler şifreleri yayınladı. Zanlının kendini “Zodiac” olarak tanımladığı başka bir mektup 4 Ağustos’da Herald gazetesine ulaştı.

“Zodiac Konuşuyor”

Salinas’ta yaşayan yaşlı bir çift 8 Ağustos 1969’da gazetelerde yayınlanan şifreleri çözdü. Katil insanları avladığını söylüyordu, bunun için 408 sembol kullanmıştı. Cinayet ona göre heyecan verici bir deneyimdi, kurbanlarının onun köleleri olacağını düşünüyordu.

27 Ağustos’da katil bir kez daha eyleme geçti. Napa’daki Berryessa Gölü’nde gezintiye çıkan Bryan  Hartnell ve Cecelia Shepard saldırıya uğradı. Katil onları iplerle bağlamış, ikisini de bıçaklamıştı. Yine kadını öldürmüş ama erkek kurtulmuştu. Zanlı arabalarının kapısına Zodiac sembolünü çizip ortadan kayboldu.

Son cinayet 11 Ekim 1969’da San Francisco’da oldu. Taksici Paul Stine bir yolcu tarafından vurulmuştu. Katil Stine’in kanlı gömleğinden bir parça kopardı ve cüzdanı ile anahtarlarını çaldı. Aracı baştan aşağıya temizledi. Onu üç tanık görmüştü, ancak çelişkili ifadeler vermişlerdi. Polis takside kanlı bir parmak izi ve siyah eldivenler buldu, ama bir sonuca ulaşamadı. 

İki gün sonra katil taksicinin gömleğinden aldığı kanlı parçayı Chronicle gazetesine yolladı. Katilin mektupları 1978 yılına kadar aralıklarla devam edecekti.

Zodiac Katili Baş Zanlı

Soruşturma sırasında şüpheleri en çok üstüne çeken zanlı Arthur Leigh Allen’di. 1969 yılındaki sorgusunda daire içinde haç olan bir Zodiac marka saati olduğunu kabul etti. Bir arkadaşı Allen’in sürekli rasgele çiftleri öldüreceğini ve Zodiac sembolüyle imzalanmış  mektuplarla polisle alay edeceğini söylediğini yetkililere anlattı. Allen 1968-69’da işlenen cinayetlere oldukça yakın bir yerde yaşıyordu. Saldırıda kullanılan mühimmata da sahipti.

Allen 1992 yılında öldü, on yıl sonra  DNA’sı bir Zodiac zarfından alınan tükürük örneğiyle karşılaştırıldı. Sonuç negatifdi, polis onu soruşturma dışında bıraktı. Oysa Allen midesi bulandığı için zarfları başkalarının yalamasını istiyordu.

Yorum Yazınız