The Witcher-Netflix dizisi hakkında bilmeniz gereken her şey

Bütün dizi izleyicileri bir sonraki Game of Thrones olacak yapım için tahminlerde bulunurken Netflix sahaya destansı bir ortaçağ fantezisi olan Witcher ile iniyor. The Witcher ödül için canavar avlayan tanıdık Geralt karakteri ile zengin malzeme içeren prestijli bir dizi.

İşte bu dizi hakkında bilmeniz gereken her şey.

The Witcher nedir?

Witcher’in kökeninde Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin bir dizi roman ve kısa öyküleri bulunuyor. Kitapların başlığı Wiedzmin-The Hexer’di ve 2000’lerin başında Polonya’da film ve televizyon için uyarlandılar. Daha sonra kitaplar başarılı oyun serisine ilham kaynağı oldu. The Witcher III:The Wild Hunt oyun severlerin tutkusu haline geldi. Son olarak bu fantezi evreni Henry Cavill’in Geralt karakterini canlandırdığı bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkıyor.

The Witcher’in hikayesi

Ana karakteri bir canavar avcısı olan, elflerden sihir öğrenen Rivia Geralt etrafında şekillenen öykü bizi bir hayal dünyasına taşıyor. Korkunç canavarların etrafta dolaştığı bir dünyada Geralt gibi savaşçılara ihtiyaç duyuluyor. Kader Geralt’ı güçlü bir büyücüye ve tehlikeli bir sırrı olan genç bir prensese doğru sürüklüyor. Bu üçlü tehlikeli bir dünyada keşiflere çıkıyorlar.

“Yennefer…Yen”
“Yen” diye tekrarladı kadın, ve Witcher’a tamamen teslim oldu. “Kimse bana böyle hitap etmemişti. Bir kez daha söyle lütfen”
“Yen.”
“Geralt.”

Vengerbergli Yennefer

Witcher kitaplara ya da oyunlara mı benziyor?

“Çirkin ve sakat kızları gönülsüzce kabul eden rahibeler ve druidlerin aksine, cadılar büyüye yatkınlık gösteren herkesi kabul ederler. Eğer çocuk eğitimin ilk birkaç yılını tamamlamayı başarırsa, devreye büyü girer. Çarpık bacaklar düzleştirilir; yanlış kaynamış kemikler onarılır; tavşan dudaklar düzeltilir; yara izleri, doğum lekeleri ve su çiçeği izleri silinir. Genç cadı güzelleşir; ama sadece mesleğinin prestiji bunu gerektirdiği için. Sonuç çirkin kızların soğuk ve öfkeli gözlerine sahip olan sahte-güzel kadınlardır. Çirkinliklerinin yalnızca mesleklerinin bir gereği olarak büyü maskesiyle örtülmüş olduğunu unutamayan kadınlar…”

Geralt of Rivia

Şovmen Lauren S.Hissrich 2019 Comic-Con izleyicisine dizinin bir adaptasyondan çok öykü evrenine katkıları olan bir yaklaşıma sahip olduğunu söylemişti.

“The Witcher’ın harika yanı bir fantaziden çok daha fazlası olması. Gerçekten bu bir aile hikayesi.”

Hissrich’in  yazar ve yapımcı olarak bulunduğu önceki projeler ise The West Wing, The Umbrella Academy, Daredevil ve The Defenders.

The Witcher oyuncuları

Ana karakter Geralt’ı Henry Cavill canlandırıyor. Hissrich, başka kimseyi düşünmediklerini açıklıyor.

“İlk buluşmamızda karar verdim, daha ortada senaryo yoktu. Sadece yeşil bir ışık ve çokça tutku. Taşıdığı tutkuyu hiç unutmadım. O Geralt’tı. Sanki her zaman Geralt olmuştu.”

Cavill The Witcher III oyununu çok oynadığını ve Geralt’la arasında bir özdeşleşme olduğunu söylüyor.

“O derinlerde, gerçek bir kahraman.”

Diğer oyunculara gelince;

Freya AllanCiri
Joey BateyJaskier
MyAnna BuringTissaia
Tom Canton Filavandrel
Anya ChalotraYennefer
Eamon FarrenCahir
Björn Hlynur HaraldssonEist
Adam LevyMousesack
Jodhi MayQueen Calanthe
Lars Mikkelsen Stregobor
Maciej MusialSir Lazlo
Mimi NdiweniFringilla
Royce PierresonIstredd
Wilson Radjou-Pujalte Dara
Anna ShafferTriss
Amit Shah Torque
Therica Wilson-Read Sabrina
Judit Fekete Vanielle of Brugge
Natasha Culzac Toruviel
Imogen Daines Danica
Shaun Dooley King Foltest
Mahesh Jadu Vilgefortz
Krisztián Koller Hegor’s Friend 
Anita Olatunji Woman
Anna-Louise Plowman Zola
Kembe Sorel Hegor’s Friend 2

The Witcher ne zaman yayında?

Netflix Cadılar Bayramı sürprizi olarak The Witcher’ın  yayın tarihini duyurdu ve yeni bir fragmanı yayınladı. Dizinin ilk sezonu 20 Aralık tarihinde gösterime girecek.

Yorum Yazınız