Joker-Joaquim Phoenix’in Joker’i-Vizyondaki filmler

Joker vizyona girdi ve hayli ilgi gördü.

Bugünlerde sinema seyircisi sadece görsel efektlerle bezeli, şarkılarla dolu büyük prodüksiyonları seyretmeye gidiyor. Ciddi, cesur dramalara artık beyazperdede yer yok. Sinemanın altın günleri geride kalmış durumda.

Yine de Todd Philips’in yazıp yönettiği Joker’s bir parça farklı gibi.

Joaquim Phoenix’in oynadığı Arthur Fleck, hayatın defalarca yıktığı, yanlış anlaşılan bir adam. Küçük yaşlarında geçirdiği bir nörolojik rahatsızlıktan kaynaklanan sırtlan benzeri bir gülüşü var. Çok kuru ve sert bir gülüş. Mide bulandırıcı, kendini daha da sefil gösteren.

Sevdiği ve onu seven bir annesi var, ama kesinlikle Arthur şanslı biri değil.

Rezil Gotham şehrinde yaşıyor, toplanmayan çöp torbalarının leş kokan gökdelenlere benzediği, insanların refah düzeyinin yerlerde süründüğü, sivil huzursuzluğun arttığı bir şehirde… 

Arthur mantıklı biri olsaydı, düzenli bir iş arardı, sigortası olan cinsten. Ancak Arthur mantıklı değil, sanrılı ve bu yüzden kendisi ve başkaları için iyi olmayan seçimler yapıyor.

İnsanların gülmesini istiyor, kendisi gibi kuru ve sert bir şekilde. Gündüz kiralık bir palyaço ve geceleri amatör bir stand-upçı oluyor. Onu sağlam bir kariyere yöneltecek bir yaşam koçundan yoksun.

Phoenix, Arthur’un trajik düşüşünü neredeyse onunla empati kurabileceğimiz düzeyde başarı ile oynuyor. Yine de karakter çok yakınında olmaktan rahatsız olacağımız bir boyutta. Bakışlarında biraz ürpertici olan çılgın bir karanlık var.

Arthur’un tek zevki bir gün davet edilme hayali kurduğu Murray Franklin’in sohbet şovu. Robert de Niro efsanevi Tv sunucusunu canlandırıyor, Komedi Kralı’ndaki Pupert Pupkin rolünü kusursuzca tersine çeviriyor, elbette Psycho ve Taxi Driver’daki karakterlerini de.

Joker filmi izlenebilir kıvamda. Ağır, ciddi ve zaman zaman acı verici. Ve güneş asla Gotham City’nin üzerinde parlamıyor.

Ama mükemmel değil.

FİLMİN KONUSU

Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatına odaklanıyor. Toplum tarafından dışlanan bir adam olan Arthur, hayatta yapayalnızdır. Sürekli bir bağ kurma arayışında olan Arthur, yaşamını taktığı iki maske ile geçirir. Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini yüzüne takan Arthur, geceleri ise asla üzerinden silip atamayacağı bir maske takar. Babasız büyüyen Arthur’u en yakın arkadaşı olan annesi Happy adıyla çağırır. Bu lakap, Arthur’un içindeki acıyı gizlemesine yardımcı olur. Ancak maruz kaldığı zorbalıklar, onun gitgide topluma aykırı bir adam haline gelmesine neden olur. Yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara yelken açılan Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Arthur, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.

JOKER FİLMİ OYUNCULARI

Joaquin Phoenix: Arthur Fleck / Joker

Robert De Niro: Murray Franklin

Zazie Beetz: Sophie Dumond

Frances Conroy: Penny Fleck

Brett Cullen: Thomas Wayne

Shea Whigham: Detective Burke

Yorum Yazınız